Protestantyzm oczami Chestertona – wykład w Katowicach

Serdecznie zapraszamy na wykład:

Dr. Wojciech Golonka

Protestantyzm oczami Chestertona

Piątek 1 grudnia godz. 18:oo

ul. Staromiejska 3/6 Katowice

Podczas spotkania będzie można nabyć książkę Protestantyzm oczami Chestertona oraz płyty DVD z najnowszym filmem Grzegorza Brauna Luter i rewolucja protestancka. Zaprezentowany będzie również fragment tego filmu.

Opis książki:

Książka została wydana w związku z wypadającym w 2017 r. 500-leciem Reformacji. Polski badacz, ceniony znawca i tłumacz dzieł Gilberta Chestertona, w zwięzłym, popularno-naukowym dziełku, przedstawił obszeryny, zarazem przystępny opis percpecji protestantyzmu oczami angielskiego pisarza.
Ograniczając się głównie do roli komentującego narratora, autor oddał przede wszystkim głos Gilbertowi Chestertonowi, którego zebrane tematycznie cytaty, również z dzieł niedostępnych w języku polskim, stanowią zabawne jak i polemiczne sedno książki:
„Zanim rozpoczniemy lekturę jego tekstów, trzeba nam jasno uchwycić zasadniczą kwestię: stary Chesterton, podobnie jak wielu innych przedstawicieli rodzaju ludzkiego w minionych epokach, miał ten denerwujący nasz wiek zwyczaj myślenia ponad intensywnymi emocjami; na przykład ponad takimi, które powstają przy okazji obchodów podobnych rocznic. Będąc dziećmi naszego antydogmatycznego, sentymentalnego wieku, nie jesteśmy przyzwyczajeni do tak zaangażowanego rozpatrywania prawdziwości czy fałszywości idei i zasad oraz ciągłego podkreślaniaprawideł powszechnego zdrowego rozsądku i logiki. (…) Czasem niewygodny, zarazem zabawny geniusz Chestertona nie potrzebuje jednak adwokata. Z zarzutu doktrynerstwa wybroni się lepiej sam, wyrywając przy tym niejedną osobę z umysłowego letargu.” (Ze wstępu Wojciecha Golonki)

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.