Piknik Tradycji w Chorzowie – relacja

16 czerwca 2018 r. odbył się piknik w  Muzeum ,,Górnośląskim Parku Etnograficznym w Chorzowie” . Było to pierwsze tego typu wydarzenie zorganizowane przez wiernych z chorzowskiej kaplicy Bractwa Św. Piusa X. Przybyło około 50 osób głównie związanych z kaplicą w Chorzowie, a także grupa wiernych z Krakowa.  Wyjątkowo liczne grono stanowiły dzieci.

Dzień rozpoczęliśmy Różańcem oraz Mszą Świętą z zabytkowym kościele z 1791 r. Po Mszy Św. pani Ewa Zachariasz opowiedziała nam o historii i wystroju tego kościoła, który pochodzi z   miejscowości  Nieboczowy. W prezbiterium znajduje się ołtarz z oryginalnym, obrotowym tabernakulum, zwieńczonym figurami Baranka Apokaliptycznego i Aniołów Stróżów po obu stronach. Nad ołtarzem wisi obraz z przedstawieniem św. Józefa, a na ścianach prezbiterium – ludowe obrazy z wizerunkami świętych.

 

Następnie wszyscy w dobrych humorach udali się na poczęstunek, a wspólne pieczenie kiełbasek przy ognisku było doskonałą okazją do  poznania się. W spichlerzu plebańskim z Wojkowic Kościelnych z 1675 r.  wysłuchaliśmy bardzo interesującego i motywującego do działania wykładu ks. Łukasza Szydłowskiego o cnocie wielkoduszności.

 

Następnie udaliśmy się na zwiedzanie Skansenu, które było wielką atrakcją zwłaszcza dla naszych najmłodszych uczestników, które mogły się dowiedzieć jak dawniej mieszkano i wypiekano chleb. Duże zainteresowanie wzbudziła wizyta w wiejskiej szkole z połowy XIX wieku oraz możliwość pisania rysikami na tabliczkach łupkowych.

Pierwszy Piknik Tradycji w Chorzowie okazał się bardzo udany i mamy nadzieję, że podobne wydarzenia będą odbywać się regularnie.

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.